Zapalenie piersi – objawy, przyczyny i profilaktyka

Wprowadzenie

Zapalenie piersi, znane również jako zapalenie gruczołu piersiowego, to sytuacja, która może wystąpić u kobiet w różnym wieku w trakcie trwania laktacji. Jest to stan, który może być bolesny i utrudniający codzienne funkcjonowanie. Warto jednak wiedzieć, że profilaktyka może odegrać ważną rolę w zapobieganiu temu schorzeniu. W tym artykule zaprezentujemy informacje na temat objawów, przyczyn i skutecznych metod profilaktyki w przypadku zapalenia piersi.

Objawy

Głównym objawem zapalenia piersi jest ból w obrębie zazwyczaj jednej piersi. Pacjentki mogą również doświadczać: zaczerwienienia i obrzęku skóry piersi, uczucia gorąca w dotkniętym obszarze, podwyższonej temperatury ciała, obrzęku węzłów chłonnych pod pachami oraz uczucia zmęczenia. W niektórych przypadkach mogą pojawić się także objawy grypopodobne, takie jak bóle mięśni i stawów.

Przyczyny

Zapalenie piersi zwykle jest spowodowane infekcją bakteryjną, która przenika do gruczołów piersiowych przez uszkodzony naskórek. Częstymi przyczynami infekcji są: nieprawidłowe opróżnianie piersi podczas karmienia dziecka, zablokowane przewody mleczne, drobne rany lub pęknięcia w brodawkach sutkowych oraz osłabienie układu odpornościowego.

Profilaktyka

1. Karmienie piersią: Karmienie piersią jest jednym z najlepszych sposobów zapobiegania zapaleniu piersi. Regularne, skuteczne przystawianie dziecka do piersi pomaga utrzymać prawidłową ilość mleka i zapobiega jego gromadzeniu w przewodach mlecznych. Ważne jest również, aby unikać przerywania karmienia piersią bez przyczyny medycznej.

2. Prawidłowe dopasowanie biustonosza: Niewłaściwie dopasowany biustonoszmoże powodować ucisk i zastoje, które zwiększają ryzyko infekcji. Dlatego ważne jest, aby nosić odpowiednio dobraną bieliznę, która zapewnia odpowiednie podparcie i nie uciska piersi.

3. Higiena osobista: Dbanie o higienę osobistą jest kluczowe dla zapobiegania infekcjom. Regularne mycie rąk przed karmieniem piersią lub dotykaniem piersi może zapobiec przenoszeniu bakterii z rąk do piersi. Przede wszystkim w przypadku poranionych brodawek sutkowych.

4. Staranne leczenie skaleczeń i pęknięć: Drobne skaleczenia i pęknięcia w brodawkach sutkowych mogą prowadzić do infekcji. Zatem, warto zadbać o to, aby rany doleczały prawidłowo i unikać dalszego podrażniania sutków.

5. Wsparcie laktacyjne: Konsultacja z doradcą laktacyjnym może pomóc nawczesnym etapie wykryćnieprawidłowości. Lekarz / położna może przeprowadzić/skierować na niezbędne badania, takie jak badania laboratoryjne, wymazy lub badanie USG, które pomogą wykluczyć lub wcześnie zdiagnozować zapalenie piersi.

Podsumowanie

Zapalenie piersi może być bolesnym i nieprzyjemnym doświadczeniem. Jednak wiele przypadków można uniknąć, stosując odpowiednie środki profilaktyczne. Karmienie piersią, prawidłowe dopasowanie biustonosza, dbanie o higienę osobistą, staranne leczenie ran oraz regularne kontrole u doradcy laktacyjnego są kluczowe dla zapobiegania zapaleniu piersi. Pamiętajmy, że profilaktyka jest zawsze lepsza od leczenia, dlatego warto zadbać o zdrowie piersi i świadomie dbać o nie każdego dnia.

Kontakt